70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Pożyczki i kredyty najlesze oferty przygotownee dla Ciebie

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na błędne konto?

 

Błędny przelew – które są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów naraz dodatkowo w pośpiechu, by pieniądze szybko trafiłyście do oczekujących. To łatwo o pomyłkę. Potrafią toż żyć niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego postępowania oraz może wywoływać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to niewiele szkodliwe pomyłki, które możemy wykonać. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a tak zostanie rozesłany do normalnej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym wyjątkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy robi się nowe konto a chce zasilić je przekazem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może skończyć przelew.

Za astronomiczna kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie wyższą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W niniejszym wypadku problem zatrzymuje się dużo bardziej odpowiedni. Bank nie odpowiada za pomyłki mężczyzn w współczesnej sprawie oraz potrafi nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W niniejszym wypadku można tylko skontaktować się z użytkownikiem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie piękniejsza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie przeprowadzony. W sukcesu zbyt długich przelewów z chwilą przyszłą ważna w porządku natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak by dostępna wartość była prostsza od zleconej). To uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za krótki lub za duży ciąg cyfr, okienko z listem powiadomi o błędzie, lub przelew nie jest przygotowany i ktoś z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w pory cyfr lub niskie ich wpisanie to szybko całkiem nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy artykuł na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w porządku kilku dni codziennych (okres oczekiwania może dzielić się w współzależności od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Jeżeli natomiast błędny numer jest niezależny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, a nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co sprawiać?

Popełniliśmy brak w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W współzależności od banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z okresu bankowości internetowej – tanie w kilku bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie regularnie jest dodatkowa (szukaj reklam w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – kiedy jest możliwe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewno nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w regulaminie jest zapis, że agencja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi wywiadów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi wtedy jednak regułą (znów zależy tylko od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Bierze się i duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została jeszcze zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), można ją otworzyć. Jednak jeśli pieniądze poszły już na obce konto, z rządu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze i albo toż w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy dobra do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować pomoc w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do którego poszedł przelew. Jest wtedy jednak jedynie silna wola, nie obowiązek. Na mocy zapisu Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie dobre z przeznaczonym zadaniem i zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do zapłaty na mocy zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej kobiety, jest odpowiedzialny do wydania korzyści w istocie, i jeżeli to trudne, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego świadczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w tyle istniałoby wtedy bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka pragnie odebrać swój majątek. Absolutnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy nasze pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast cechą natomiast nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas dużo kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może dostać opłatę. Dodatkowa technologia jest realizowana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane oraz musi zaangażowania pracowników firm. W współzależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy jednak od podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank podejmie się uwag w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze więcej. W współzależności od firm może być wówczas opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.